Mentők napja Magyarországon – Hétköznapi hősök nyomában

Mentők napja Magyarországon – Hétköznapi hősök nyomában Minden év május 10-én ünnepeljük Magyarországon a mentők napját, amikor azokra a hősökre figyelünk, akik nap mint nap az életünkért dolgoznak. Ez a nap nemcsak a háláról és az elismerésről szól, hanem lehetőséget ad arra is, hogy elgondolkodjunk: mi magunk hogyan tudjuk támogatni őket, és mit tehetünk saját egészségünkért.

A mentők napjának eredete – Kresz Géza öröksége

A mentők napját 1887. május 10-éhez kötjük, amikor Kresz Géza orvos kezdeményezésére megalakult a Budapesti Önkéntes Mentő Egyesület, Európa egyik első mentőszervezete. 

Ki volt Kresz Géza?

Orvos, közegészségügyi reformer és a magyar mentésügy atyja. Nevéhez fűződik az első mentőállomás, az első magyar mentőkocsi, valamint a Városi Sürgősségi Szolgálat megszervezése Budapesten.

A mentés akkoriban még lovaskocsikkal és önkéntesekkel zajlott, mára modern mentőautók és magasan képzett szakemberek gondoskodnak a bajbajutottakról. 1948-ban az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) megalakulásával a mentés állami feladattá vált, és azóta is folyamatosan fejlődik. Napjainkban az OMSZ nemcsak ment, hanem oktatja is a lakosságot az elsősegélynyújtásra, és korszerű eszközökkel látja el a mentősöket

Ez a nap a múlt tisztelete és a jelen kihívásainak elismerése is egyben.

Egy sziréna fénye közvetlen közelről

Mentősnek lenni – szolgálat a nap 24 órájában

A mentősök munkája fizikailag és lelkileg is rendkívül megterhelő. 24 órás műszakok, kiszámíthatatlan esetek, emberi sorsok, sokszor tragédiák. De mégis a hivatástudat és az egymás iránti bajtársiasság tartja bennük a lelket. 
Az év minden napján dolgoznak, még ünnepnapokon is: karácsonykor, szilveszterkor vagy a nyári kánikulában éppúgy vonulnak, mint bármely más napokon. 
A legnagyobb kihívások között szerepel a stressz, a kiégés és a fokozott felelősség, de a hivatástudat és az összetartás tartja bennük a lelket. 

 

A téves riasztások veszélyei

Sokan nem tudják, de a téves vagy indokolatlan riasztások komoly következményekkel járnak. Amikor egy mentőautó olyan esethez vonul, ahol nincs életveszély, értékes időt veszít, és lehet, hogy emiatt egy másik ember nem kap időben segítséget.
Különösen veszélyesek a szándékos, tréfából tett hamis hívások, amelyek nemcsak a mentősöket, hanem a rendőrséget is mozgósíthatják.

Mellkas pumpálás közben készült közeli kép

Mit tehetünk mi, civilek? 

Mi, civilek, sokat tehetünk azért, hogy könnyebbé tegyük a mentősök dolgát. Első körben a megelőzéssel: figyeljünk az egészségünkre, és végezzük el az alapvető elsősegélytanfolyamokat.
Ne habozzunk, ha segíthetünk! Ha valaki bajba kerül, az első lépés, hogy azonnal hívjuk a 112-t.

Mit kérdeznek ilyenkor a segélyhívó központban?

  • Mi történt? – Mondjuk el röviden: baleset, szívroham, eszméletvesztés stb.
  • Hol történt? – A helyszín pontos címe vagy támpontjai.
  • Mikor történt? – A baleset vagy esemény időpontja.
  • Ki a sérült? – Hányan vannak, gyerek, idős van-e közöttük.
  • A sérült állapota – Lélegzik? Eszméleténél van?

Az Életmentők mobilalkalmazás segíthet abban, hogy gyorsan és pontosan továbbítsuk a helyszínt, így gyorsabb segítség érkezhet.

Tanuljuk meg az alapvető elsősegélyt! Az alapvető elsősegély ismerete, például a mellkaskompresszió, életet menthet. Érdemes a Magyar Vöröskereszt vagy az Országos Mentőszolgálat tanfolyamait elvégezni, vagy online is tanulhatunk hasznos ismereteket.

Tanítsuk meg a gyerekeket is! Az alapvető elsősegély-ismereteket érdemes a fiatalokkal is megosztani, hogy ők is segíthessenek vészhelyzetekben.

 

Mentők napja – ünnep és tisztelet

Május 10-én országszerte köszöntik a mentősöket: kitüntetéseket, elismeréseket adnak át, ünnepségek és figyelem övezi munkájukat. Ez a nap nemcsak a mentősök munkájának elismeréséről szól, hanem arra is emlékeztet, hogy a társadalom minden tagja felelősséggel tartozik a közösség biztonságáért. Az ünnep arra is emlékeztet, hogy mindannyian részesei vagyunk ennek a láncnak: a mentősök, az önkéntesek és mi, civilek együtt tehetjük biztonságosabbá a világot. 

Legközelebb, ha mentőautót lát, küldjön egy mosolyt – csendben is kifejezhetjük a hálánkat. Megérdemlik.

 

MVM Biztosítás: Segítség egészségünk biztonságában 

Ahogy a mentősök gyorsasága életet menthet, úgy az orvosi ellátáshoz való gyors hozzáférés is kulcsfontosságú lehet.

Az Otthon Vitál Egészségbiztosítás a következő előnyöket kínálja:

  • 24/7 elérhető szakorvosi segítség telefonon bármilyen egészségügyi kérdéssel kapcsolatban.
  • Gyors időpontok magánorvosi vizsgálatokra, járóbeteg-ellátásra és labordiagnosztikára.
  • CT- és MR-vizsgálatok gyorsan, rövid időn belül, a biztosító fedezetével.
  • Akár 1 200 000 forintos térítés kritikus betegségek vagy orvosi beavatkozások esetén.

Ne hagyja, hogy az egészsége kérdéses legyen! Fedezze fel az Otthon Vitál Egészségbiztosítás csomagjait, hogy biztosítsa magának és családjának a szükséges ellátást, amikor a legnagyobb szükség van rá!