A téli autózás kihívásai és a megoldások
Téli autózás – CSAK téligumival
Az első és egyértelmű követelmény, hogy az autó gumijait télire kell cserélni, amit már 7 °C alatt ajánlanak a szakértők. A téligumi anyaga magas szilikatartalmú (egy természetben is előforduló anyag, amelyet homok, kvarc és más ásványok alkotnak), a nyárinál lágyabb gumikeverék, így az abroncs a hideg (7 °C alatti) aszfalton nem válik merevvé, rugalmatlanná, nem veszít a tapadásából. A téligumik mintázata apró barázdákból és mély kapaszkodóblokkokból áll, amelyek segítenek a tapadásban és az autó irányításában csúszós utakon. Ezek biztosítják, hogy az erőátvitel hatékony legyen gyorsításkor, kanyarodáskor és fékezéskor is. A mély és széles barázdák segítenek a hó, sár és latyak eltávolításában, valamint biztosítják a jó vízelvezetést a csúszós utakon. A gumi minősége mellett a másik fontos tényező a guminyomás. A hideg levegő csökkenti a nyomást, ezért érdemes ebben az időszakban havonta is ellenőrizni azt.
Vezetési stílus a csúszós utakon
A téli autózás nemcsak a műszaki állapot felkészítését igényli, hanem a vezetési stílusunkon is érdemes változtatni. Csúszós utakon fontos, hogy kerüljük a hirtelen gyorsítást és fékezést, mert ezek könnyen az autó megcsúszásához vezethetnek. Tartsunk nagyobb követési távolságot, és mindig számoljunk azzal, hogy a fékút a téli időjárási körülmények között jelentősen meghosszabbodhat. A kanyarokat is óvatosabban, lassabb tempóban közelítsük meg, hogy minimalizáljuk a megcsúszás esélyét.
Látni és látszani
A szürke, ködös idő és a korai sötétedés miatt a másik nagyon fontos, hogy a világítás is rendben legyen az autón. Ellenőrizzük rendszeresen az égők állapotát, és amennyiben megérett a cserére, ne halasszuk a feladatot. A koszos, lucskos időben nem árt a lámpák gyakoribb tisztogatása sem. A szélvédő, illetve a parkolást segítő érzékelők és kamerák tisztasága is sokkal fontosabb ilyenkor. Az ablaktörlő lapátok cseréje biztosíték lehet arra, hogy télen is tökéletesen átlátható legyen a szélvédő üvege. Egy elöregedett lapát nem töröl tisztán, valamint előbb kikezdi a fagy is.
Fagyállók, jégmentesítés
A tél kihívások elé állítja az autó folyadékrendszerét is. Szezon előtt érdemes ellenőrizni az olaj- és a hűtővízszintet. A szélvédőmosó folyadékot cseréljük le fagyállóra, és legyen a zsebünkben jégoldó, ha a zár fagyna be. A fagyálló hiánya súlyos károkat okozhat a motorban, míg a kifogyott szélvédőmosó folyadék csökkentheti a látási viszonyokat. Indulás előtt javasolt az összes ablak, első és hátsó szélvédő, valamint a lámpák teljes jégmentesítése, takarítása.
Eszközök az autóban
Télen is sokan terveznek hosszabb utakat, ilyenkor van néhány eszköz, amelyet nem árt, ha indulás előtt beteszünk a kocsiba. Hasznos és gond esetén jól jöhet egy bekészített takaró, meleg pulcsi, innivaló, lapát és némi homok, vagy macskaalom. Utóbbiak elakadás esetén extra tapadást biztosítanak. Az üzemanyagszintre is célszerű figyelni, ha elakadunk, vagy kerülőútra kényszerülünk. Elektromos autók esetén figyelni kell arra, hogy a töltöttségi szint sose essen kritikus 20-30%-os szint alá. A hideg idő jelentősen csökkentheti az akkumulátor hatékonyságát, ezért rendszeresen ellenőrizzük a töltöttség állapotát.
Megelőzni a bajt
Megelőzni a bajt mindig jobb, mint utólag helyrehozni a károkat. A körültekintő felkészültség ellenére is előfurdalhatnak balesetek, műszaki problémák. Többek között ezekre nyújthat segítséget az autóasszisztencia-biztosítás. A biztosító a nap 24 órájában azonnali segítséget nyújt a gépjárművel történő közlekedés során, függetlenül az autó életkorától és típusától. Autómentős partnerek ingyenes kiszállással egész Európában rendelkezésre állnak (Európa-csomag esetén), sőt Magyarországon 1 órán belül kiérkeznek és segítenek, hogy az autó mielőbb menetképes legyen.
Az előrelátó tervezés és a nyugodtabb vezetési stílus segíthet, hogy a hideg hónapokban is biztonságosan érjünk célba.
Kösse meg 5%-os havidíj-kedvezménnyel egyszerűen, online!