Vadgázolás: ki fizet, ha elütünk egy vadat?
A vadgázolás kárrendezésének története
A rendszerváltás előtt viszonylag egyértelmű volt a helyzet, mivel a vadásztársaságoknak kötelező volt felelősségbiztosítást kötniük a vádgázolások kárának fedezésére. Mára ez a kötelezettség megszűnt, mert a biztosítók a gyakori vadbalesetek, a vadásztársaságok pedig a túl drága biztosítási díj miatt nem kötik meg a felelősségbiztosítást.
2023. július előtt a szabályozás szerint a vadak által okozott kárt annak kell viselnie, akinek a vadászterületén a károkozás történt. Ha ez nem vadászterület volt, hanem történetesen közút, akkor a kárért az a vadászatra jogosult tartozik felelősséggel, akinek a vadászterületéről a vad kiugrott. De tartalmazott egy kiskaput is, miszerint a vadászatra jogosult mentesül a felelősség alól, ha bizonyítja, hogy a kárt az ellenőrzési körén kívül eső elháríthatatlan ok idézte elő. Ilyen elháríthatatlan oknak csak a vadászati jog gyakorlásán és a vadgazdálkodási tevékenység folytatásán kívül eső ok volt tekinthető. Ennek fényében vadgázolás esetén az autós követelhette a járműben esett saját kára megtérítését, a vadásztársaság pedig a vad eszmei értékének a kifizetését. Vagy megindult az egyezkedés kettőjük között, és az jutott hozzá magasabb összegű kártérítéshez, aki bizonyítani tudta a saját igazát. Amennyiben azonban olyan útszakaszon történt a baleset, amelyen figyelmeztető táblát is elhelyeztek, a területet kezelő vadásztársaságnak nem volt kötelező kifizetni az autóban keletkezett kárt. Sőt kérhették a vadkár megtérítését is az autóstól.
Jelenlegi szabályozás vadgázolás esetén
2023. július 1-jétől a vadászati törvény módosítása értelmében szinte minden esetben az autóvezető, azaz a kárt szenvedett fél lesz a hibás vadgázolás esetén. Az új rendelkezés szerint nem a vadásztársaság felelőssége, ha egy állat megjelenik a lakott területen kívüli közúton, autóúton, autópályán vagy a település belterületén. Ezt ugyanis a vad életmódjára, szokásos táplálkozási, szaporodási viselkedésére lehet visszavezetni. Azon túl, hogy az autós viseli saját kárát, a vadásztársaság további kártérítést kérhet a gázolótól az elpusztult vad miatt.
Hogyan kerülhető el a baleset?
A vadak életmódját, táplálkozási és szaporodási szokásait egy átlagember nem feltétlenül tartja fejben. A legalapvetőbb dolgokat azonban nem árt figyelembe venni.
- Vadveszély tábla esetén ajánlott lassabban, körültekintőbben vezetni.
- Kora reggel és az esti órákban aktívabbak a vadak, továbbá a látási viszonyok is rosszabbak. Ilyenkor is lassítsunk! Különös tekintettel a korábbi sötétedési időszakra.
- A szarvasok üzekedési időszaka többnyire szeptember és október hónapokban a legintenzívebb, de előfordulhat, hogy egészen novemberig is eltart. Ilyenkor a hímek agresszívebbek lehetnek, és az éjszakai órákban is aktívak, ami tovább növeli a balesetek kockázatát. Az őzek párzási időszaka azonban már július második vagy augusztus első felében aktuális.
A természet sosem alszik, legyünk mindig kellően óvatosak!
Mit tegyünk vadgázolás esetén?
Első és legfontosabb, hogy ellenőrizzük, történt-e személyi sérülés. A sérültet el kell látni, szükség esetén mentőt hívni. Egyértelművé kell tenni a forgalom számára, hogy baleset történt (elakadásjelző, vészvillogó), és a gépkocsit úgy kell elhelyezni az úton – amennyiben mozdítható –, hogy további baleset ne történjen. A sérült vadhoz tilos közel menni! Veszélyes lehet. Hívni kell a rendőrséget, és megvárni őket a helyszínen! Ők értesítik majd az illetékes vadásztársaságot. Felkészülve minden eshetőségre, érdemes rögzíteni a történteket: fotókat, videókat készíteni, ha mégis felmerülne bármilyen jogi kérdés.
Természetesen bármennyire is igyekszünk óvatosak és körültekintőek lenni, aki közlekedik, azzal előfordulhat baleset vagy műszaki meghibásodás. Az autóasszisztencia-biztosítás biztonságot ad a járművel kapcsolatos meghibásodások, baleseti kártérítés esetén. Azonnali segítséget nyújtunk a nap 24 órájában a gépjárművel történő közlekedés során, függetlenül az autó életkorától és típusától. Autómentős partnereink ingyenes kiszállással akár külföldön, egész Európában rendelkezésre állnak (Európa-csomag esetén), sőt Magyarországon 1 órán belül kiérkeznek és segítenek, hogy az autó mielőbb menetképes legyen.
Kössön online biztosítást egyszerűen online, 5% kedvezménnyel!