Kedvenceink egészségmegőrzése – A szívprobléma
Terjedése
A szívférgesség oka a fonálféreg. Ez a parazita különböző szúnyogfajták közvetítésével terjed. A szívférgek első állomása a szúnyog, amely a beteg kutyában található lárvákkal fertőződik meg. A szúnyogokban ezek a lárvák aztán az emlősállatok számára fertőző lárvaállapotba fejlődnek tovább, melyek a következő csípéssel fertőznek. Így jutnak el a kutya testébe. Ott a lárvák először a kutya bőrében és izomzatában fejlődnek ki, majd a tüdőartériákban lesznek belőlük végül férgek. Ezek a kifejlett példányok 20-30 cm hosszúságúra is megnőhetnek. Hónapokkal a fertőzés után fejlődnek ki teljesen, a nőstények ekkor lerakják lárváikat a vérbe. Fertőzött kutyáktól közvetlenül nem kapható el a betegség, azonban a szúnyogok megfertőzhetnek macskákat, vadászgörényeket és ritka esetben embereket is.
A dirofilariosis világszerte mindenütt előfordul. Európában főleg a földközi-tengeri térségben gyakori (Spanyolországban, Portugáliában, Olaszországban, Dél-Franciaországban, Görögországban, Törökországban és Horvátországban). De a fertőzés nagy számban van jelen Kelet-Európában, azaz Magyarországon, Romániában, Szerbiában, Bulgáriában és Szlovákiában is. Az egyre melegebb nyarak és a térségbe behozott fertőző kutyák miatt egyre csak nő a szívféregfertőzés kiterjedtsége szinte mindenhol.
Tünetek
A szívférgesség a szív és a tüdő elváltozásait okozza. A férgek lárvái és a kifejlett férgek egyaránt okozhatnak problémákat. A szív és a tüdő fertőzött területeitől függően különböző tünetek léphetnek fel.
Kezdetben a kutya akár tünetmentes is lehet. De ahogy egyre több és több féreg tenyészik a szívben és a tüdőben, a legtöbb kutyánál köhögés jelentkezik. Ahogy súlyosbodik a helyzet, a kutya már nem lesz képes annyit mozogni, mint azelőtt, sokkal fáradékonyabbá válik. A súlyos szívféregfertőzés szívelégtelenséghez vezethet, ez pedig májmegnagyobbodást, hasvízkórt, valamint vízfelhalmozódást (ödéma) okozhat. Ha a kezelés elmarad, a legtöbb eb belehal a betegségbe.
Vizsgálatok
Vérvizsgálat
Minden kezelést meg kell előznie egy viszonylag részletes, több lépcsős vizsgálatnak. Az első lépés a vérvizsgálat, azán ultrahang- és röntgenvizsgálat következik. Jelenleg kétféle teszt végezhető el, mindkettőhöz az állat vérére van szükség. Az egyik egy antigén-kimutatáson alapuló gyorsteszt, amelyet pillanatok alatt el tud végezni az állatorvos (ELISA), viszont csak a nőstény férget mutatja ki a szervezetben. A másik egy laboratóriumi teszt, amely a levett vérből kimutatható kisméretű, mikroszkopikus lárvák jelenlétét vizsgálja (KNOTT). Jelenlétük a vérben bizonyos napszakokban eltérő lehet, ezért érdemes több tesztet is (ELISA és KNOTT) elvégeztetni.
PCR-vizsgálat
A PCR-vizsgálat a legérzékenyebb és legdrágább diagnosztikai lehetőség, de akár már egyetlen lárvából is kimutathatja a betegséget. Általában megerősítésre használják, ha a Knott-teszt és/vagy az antigénteszt pozitív. A vizsgálat alkalmas a szívférgesség és a vele rokon, nálunk nagyon gyakori bőrférgesség elkülönítésére is. Az eredményességhez legalább egy lárva szükséges a vérben. Ha tehát a szívféreg éppen nem termel lárvákat, vagy már preventív gyógyszereket alkalmazunk, akkor fals negatív eredményt fog születni.
Ultrahangvizsgálat
A pozitív tesztet követően leggyakrabban szívultrahang-vizsgálat szükséges. Ennek során a kezelő állatorvos információt kap:
- a szívféreg mennyiségéről,
- helyéről,
- a fertőzöttség súlyosságáról,
- a szív elváltozásainak mértékéről.
A vizsgálat éber állapotban történik, semmilyen fájdalommal, kellemetlenséggel nem jár a kutya számára. Szívultrahang-vizsgálat során az állatorvos meg tudja határozni a szívférgek számát, elhelyezkedését, a fertőzöttség súlyosságát és a szív elváltozásainak mértékét.
Röntgen
A tüdőről szükséges röntgenfelvételt készíteni, ennek segítségével az állatorvos diagnosztizálhatja a tüdőartéria és a tüdőszövet elváltozásait.
Megelőzés
Nagyon fontos, hogy bizonyos megelőző gyógyszerkészítményeket nem szabad a kutyának beadni, amíg nem vagyunk száz százalékig biztosak abban, hogy nincs szívférgessége. Ennek oka, hogy az erősebb gyógyszerek megölhetik a kifejlett férgeket is, amelyek pedig eltömhetik az ereket, és ezáltal az állat trombózist kaphat, majd elpusztulhat. Mindig konzultáljunk szakemberrel, mielőtt megkezdjük a megelőzést, valamint végeztessünk tesztet a megelőzés megkezdése előtt!
Léteznek havi tabletták és cseppek, amelyek bőrre kenve fejtik ki hatásukat. A szívférgek elleni megelőző gyógykészítmények egy része közvetlenül a fertőzés után öli meg a lárvákat. A szerek másik része a szúnyogokat tartja távol, az esélyét is megszüntetve, hogy fertőzött szúnyog csípje meg kedvencét.
Gyógyítás
A szívférgesség elleni terápia mind a kifejlett férgek, mind a lárvák leküzdésére irányul. A kutatások során a leghatékonyabb az Amerikai Szívféreg Társaság (American Hearthworm Society) által meghatározott kezelés. Ennek során egy arzénalapú injekciót alkalmaznak, amely három adag befecskendezéséből áll. A kezelés során elpusztulnak a kifejlett szívférgek a szív ereiben. Ez egy rendkívül fájdalmas injekció, a helye még több napig fájhat az állatnak. A kezelést megelőzi több (antihisztamin- ás antibiotikum-) kúra is.
A kezelés után megkezdődik a férgek pusztulása, amelynek során apró darabkákra esnek szét, így eltömíthetik a tüdőben lévő ereket, és az eb halálát okozhatják. Ezért tilos a kutyának intenzív mozgást végezni, ketrecnyugalmat kell biztosítani számára a kezelés alatt is, és azt követően még számos hónapig.
Évek óta kiemelt figyelmet kap a szívférgesség témája a szúnyogszezon kezdetén, 2017-ben pedig május 10-ét jelölték ki a szívférgesség napjának. A kutyák szívférgességét mondhatni könnyű megelőzni, de annál nehezebb és költségesebb megszabadulni tőle. Erre nyújthat segítséget egy jól megválasztott biztosítás. Az Otthon SOS Kedvenc kisállat-biztosítási csomagunk biztosítási időszakokként (12 havonta) jelentős, akár összesen 300 ezer forint anyagi segítséget biztosít betegség, baleset, elhullás kapcsán szükséges állatorvosi beavatkozások, valamint a kisállat által okozott károk költségeinek rendezésében.
Vigye el kedvencét rendszeres szűrésekre, és gondoskodjon megfelelő biztosításáról, hogy mindig biztonságban tudhassa!