Autóval külföldön – Mire figyeljünk?

Autóval külföldön – Mire figyeljünk? Közeledik a nyár, a vakáció, a nyaralások ideje. A legtöbben útnak indulnak hosszabb-rövidebb időre, ki belföldre, mások külföldre, ki repülővel, mások autóval. Mielőtt útnak indulnánk autóval, főleg külföldre, érdemes utánanézni, nemcsak a külföldi útdíjaknak, parkolási lehetőségeknek, útvonalaknak, de annak is, milyen közlekedési szabályok, előírások, szokások érvényesek az adott ország közlekedésére.

 

Kötelező okmányok

Jogosítvány

Amennyiben az Európai Gazdasági Térség (EGT) tagállamainak valamelyike az úti cél, akkor a szabályok szerint a Magyarországon megszerzett jogosítvány megfelelő. Azt viszont mindenképpen ellenőriznünk kell, hogy érvényes-e a vezetői engedély, és nem pont a nyaralás alatt jár le. Érdemes a meghosszabbítást időben elindítani, az ideiglenes igazolvány nem megoldás, mert azzal nem vezethetünk külföldön. Abban az esetben, ha nem az EGT-tagállamok valamelyikébe vezet utunk, az adott ország konzulátusa tud segíteni a szükséges információk beszerzésében.

Bizonyos országok esetén kötelező nemzetközi jogosítvánnyal rendelkezni, de hasznos lehet autókölcsönzéshez, vagy közlekedési vétség, baleset esetén is. Ennek igénylésére a járási hivatal kormányablakában vagy okmányirodájában van lehetőség, de ügyfélkapun keresztül is elindítható. Fontos, hogy a nemzetközi vezetői engedély csak a magyarral együtt érvényes! B kategóriára érvényes nemzetközi vezetői engedély a gépjárművezető részére 18. életévének betöltését követően állítható ki!


Forgalmi engedély

A forgalmi engedély bár belföldön már nem kötelező okmány, külföldre vinni szükséges. Jó hír, hogy ez nemzetközi dokumentum, nincs is vele semmi teendőnk. Amennyiben azonban nem saját autóval utazunk, akkor külföldi használatot is engedő, a magyar nyelv mellett legalább angolul írt vezetési meghatalmazásra is szükség lesz.

Autózás a hegyek között külföldön

Zöldkártya

A zöldkártya az itthon megkötött kötelező biztosításról (KGFB) szóló nemzetközi igazolólap, amellyel külföldön igazolható a gépjármű-felelősségbiztosítás megléte. Tartalmazza a biztosító nevét, címét és a kötelező biztosításunk kötvényszámát is. Bár a dokumentum a színéről kapta a nevét, a korábban még valóban zöld árnyalatú kártya 2020. október 1-je óta már fekete-fehér színű.

A Zöldkártya Rendszer európai szervezet, ám nem csak európai országok csatlakoztak hozzá: többek között Irán, Izrael és Tunézia is a tagországok közé tartozik. Amennyiben olyan országba utazunk, amely nincs a tagállamok között, akkor az illető ország határán az ott előírt kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződést (ún. határbiztosítást) kell megkötni.

A MABISZ Nemzeti Iroda tájékoztatója alapján ezek az alábbiak: Azerbajdzsán, Belarusz Köztársaság (Fehéroroszország), Irán, Marokkó, Moldova, Oroszország, Törökország, Tunézia, Ukrajna, illetve feltétlenül ajánlott a kártya kiváltása Albániába és Észak-Macedóniába tervezett utazás esetén is.

 

Különböző felszerelések

Hazánkban kötelező egy darab elakadásjelző háromszöget tartani, de Spanyolországban például kettővel kell rendelkeznünk az autóban. Ott kötelező a pótkerék és a felszereléséhez szükséges szerszámok megléte is, valamint a fényvisszaverő mellény is minden utas számára az utastérben elhelyezve. Franciaországban kötelező a szonda is, míg a balti államokban, Bulgáriában, Görögországban, Montenegróba, Lengyelországban, Romániában, Oroszországban és Törökországban is kötelezően a kocsiban tartandó a kézi tűzoltó készülék is. Máltán is kérhetik, de ott csak a bérautókban kötelező tartozék.

Fiatal pár áll az autó mellett a tengerparton

Közlekedési szabályok

Nem minden országban egyformák a sebességhatárok, és egyéb kihágásokat is eltérő mértékben tolerálnak. A lakott területen érvényes 50 km/h túlnyomórészt mindenütt egységes, országúton viszont Hollandiában, Dániában, Svájcban, Norvégiában vagy Írországban csak 80-nal mehetünk az itthon megszokott 90 helyett. A norvégok autópályán 100 km/h-t engednek, de a portugálok, a spanyolok, a belgák és a svájciak is csak 120-at. Egyszóval érdemes indulás előtt megnézni ezeket az adatokat.

Nagy-Britanniában nemcsak a baloldali vezetés különleges, de a sebességhatárok is egyediek: lakott területen kívül 96 km/h, autóúton és autópályán 112 km/h a megengedett maximális sebesség. Nem csupán a szabályok eltérőek, de a kihágásukért járó szankcióknak is érdemes utánajárni. Az extrém gyorshajtóktól idén március elsejétől elkobozhatják autójukat Ausztriában, sőt el is árverezhetik azt, míg Lengyelországban az ittas vezetők gépjárművét foglalhatják le. 

Saját autóval utazni nagy szabadság, de nagy kockázat is egyben. Annál rosszabb nem is történhet, mint amikor lerobbanunk egy idegen ország ismeretlen országútján. Két dolgot tehetünk a sikeres utazás érdekében: indulás előtt tüzetesen átvizsgáltatjuk szakemberrel az autót, illetve időben kötünk autóasszisztencia- és utasbiztosítást.

Utasbiztosításunk az év minden külföldön töltött napjára biztonságot nyújt, hogy Ön bármikor nyugodtan útra kelhessen családjával. Segítséget nyújt hirtelen fellépő betegség, baleset, meglévő betegségből eredő állapotromlás, poggyászkezelési probléma, mentés, betegszállítás vagy akár felelősségbiztosítás esetén is.

Az autóasszisztencia-biztosítás biztonságot ad a járművel kapcsolatos meghibásodások, baleseti kártérítés esetén. Azonnali segítséget nyújtunk a nap 24 órájában a gépjárművel történő közlekedés során, függetlenül az autó életkorától és típusától. Autómentős partnereink ingyenes kiszállással akár külföldön, egész Európában rendelkezésre állnak (Európa-csomag esetén), sőt Magyarországon 1 órán belül kiérkeznek és segítenek, hogy az autó mielőbb menetképes legyen.

Kössön online biztosítást gyorsan, 5% kedvezménnyel, és utazzon nyugodtan álmai nyaralására!